Sections of Short Communications — Contributed Sessions

No. Title Organizers
S1   Multi-body Dynamics   Hartmut Bremer (Universität Linz) 
Tatjana Stykel (TU Berlin) 
S2   Biomechanics   Christian Hellmich (TU Wien) 
Udo Nackenhorst (Universität Hannover) 
S3   Damage and Fracture Mechanics   Andreas Ricoeur (Universität Kassel) 
Henning Schütte (Universität Bochum) 
S4   Structural Mechanics   Jörg Hohe (FraunhoferIWM Freiburg) 
Günter Hofstetter (Universität Innsbruck) 
S5   Nonlinear Vibrations   Heinz Ulbrich (TU München) 
Wolfgang Seemann (KIT) 
S6   Material Modelling in Solid Mechanics   Bob Svendsen (TU Dortmund) 
Dirk Helm (Fraunhofer IWM) 
S7   Coupled Problems   Sven Klinkel (TU Kaiserslautern) 
Michael Krommer (Universität Linz) 
S8   Multiscales and Homogenization   Albrecht Bertram (Universität Magdeburg) 
Stefan Löhnert (Universität Hannover) 
S9   Turbulence and Reactive Flows   Christoph Brücker (TU Freiberg) 
Johannes Janicka (TU Darmstadt) 
S10   Laminar Flows   Markus Uhlmann (KIT) 
Michael Manhart (TU München) 
S11   Waves and Acoustics   Norbert Hoffmann (TU Hamburg-Harburg) 
Steffen Marburg (TU Dresden) 
S12   Magnetically Controlled Flows   Jochen Fröhlich (TU Dresden) 
Frank Stefani (Forschungszentrum Dresden-Rossendorf) 
S13   Applied Analysis   Patrizio Neff (Universität Duisburg-Essen) 
Günther Grün (Universität Erlangen-Nürnberg) 
S14   Applied Stochastics   Heinz-Uwe Küenle (TU Cottbus) 
Carsten Proppe (KIT) 
S15   Optimization   Volker Schulz (Universität Trier) 
Martin Weiser (ZIB Berlin) 
S16   Applied and Numerical Linear Algebra   Lars Grasedyck (RWTH Aachen) 
Christian Mehl (University of Birmingham) 
S17   Numerical Methods for Differential Equations   Gunar Matthies (Universität Kassel) 
Olaf Steinbach (TU Graz) 
S18   Optimization of Differential Equations   Michael Herty (RWTH Aachen) 
Andrea Walther (Universität Paderborn) 
S19   Dynamics and Control   Timo Reis (TU Berlin) 
Rolf Findeisen (Universität Magdeburg) 
S20   Mathematical Image Processing   Massimo Fornasier (Universität Linz) 
Michael Hintermüller (HU Berlin) 
S21   Scientific Computing   Axel Klawonn (Universität Duisburg-Essen) 
Michael Dumbser (University of Trento) 
S22   Applied Operator Theory   Birgit Jacob (Universität Paderborn) 
André Ran (VU University Amsterdam) 
S23   History of Mechanics   Erwin Stein (Leibniz Universität Hannover) 
Oskar Mahrenholtz (TU Hamburg-Harburg)