List of Participants (by 2010-03-08)

A

Abali, Bilen Emek   S6, Thu 13:30-15:30   
Abels, Helmut   S13, Tue 16:00-18:00   
Abramyan, Andrey   S5, Thu 16:00-18:00   
Adlaj, Semjon   S1, Tue 13:30-15:30   
Ainouz, Abdelhamid   S8, Tue 13:30-15:30   
Al-Baldawi, Ammar   S6, Tue 13:30-15:30   
Alber, Hans-Dieter   S13, Tue 13:30-15:30   
Albrecht, Daniel   S3, Tue 16:00-18:00   
Altenbach, Holm   S6, Tue 13:30-15:30   
Altenhöfer, Paul   
Amorocho Duran, Juan Pablo   S21, Tue 16:00-18:00   
Anders, Denis   S6, Thu 16:00-18:00   
Antos, Pavel   
Arghir, Mariana   S11, Thu 13:30-15:30   
Arnold, Alexander   S2, Tue 13:30-15:30   
Atchonouglo, Kossi   YRMe2, Tue 10:00-12:00   
Atefi, GholamAli   S11, Wed 13:30-15:30   
Au Yeung, Yuen   S13, Tue 16:00-18:00   
Augustin, Florian   Ma3, Mon 16:00-18:00   
Avci, Bircan   S7, Wed 13:30-15:30   
Avci, Okan   S6, Tue 16:00-18:00   

B

Bach, Karolina   S7, Wed 13:30-15:30   
Baltov, Anguel   S6, Thu 13:30-15:30   
Balzani, Daniel   
Banjai, Lehel   Ma1, Mon 16:00-18:00   
Bare, Zoufine   S8, Tue 13:30-15:30   
Bartczak, Leszek   S13, Tue 13:30-15:30   
Bartel, Thorsten   S6, Thu 13:30-15:30   
Barthel, Corinna   S4, Tue 13:30-15:30   
Barz, Dominik   S10, Tue 16:00-18:00   
Basaran, Merdan   S3, Tue 16:00-18:00   
Basmat, Oleksandr   S11, Tue 16:00-18:00   
Bátkai, András   S22, Thu 16:00-18:00   
Bauer, Fabian   S5, Tue 16:00-18:00   
Baum, Ann-Kristin   S19, Tue 13:30-15:30   
Becker, Christian   S7, Thu 13:30-15:30   
Becker, Markus   S21, Tue 16:00-18:00   
Becker, Urs   S19, Wed 13:30-15:30   
Beckmann, Carla   
Behrndt, Jussi   S22, Thu 13:30-15:30   
Benner, Peter   
Berkels, Benjamin   S20, Tue 13:30-15:30   
Bertram, Albrecht   
Bertsch, Christine   S7, Wed 13:30-15:30   
Betcke, Timo   S21, Wed 13:30-15:30   
Beuchler, Sven   S21, Tue 13:30-15:30   
Beyer, Frank   
Bialas, Katarzyna   S7, Tue 16:00-18:00   
Bibó, András   S2, Wed 16:00-18:00   
Bienger, Pierre   S6, Wed 16:00-18:00   
Binder, Tanja   S15, Thu 13:30-15:30   
Birken, Philipp   S17, Tue 13:30-15:30   
Birsan, Mircea   S4, Thu 13:30-15:30   
Bitsadze, Lamara   S1, Thu 13:30-15:30   
Blank, Lizzy   S13, Thu 16:00-18:00   
Bleier, Nikolaus   S6, Tue 13:30-15:30   
Blickwede, Jan   
Blossfeld, Moritz   S7, Thu 13:30-15:30   
Bluhm, Joachim   S7, Thu 13:30-15:30   
Bobrov, Pavel   S6, Wed 16:00-18:00   
Bochert, Jana   S11, Tue 16:00-18:00   
Boeck, Thomas   S12, Thu 16:00-18:00   
Boehlke, Thomas   
Boess, Caroline   YRMa2, Tue 10:00-12:00   
Boettcher, Konrad   S10, Tue 16:00-18:00   
Boettcher, Sören   S13, Tue 13:30-15:30   
Boldyrev, Sergey   S21, Tue 16:00-18:00   
Bolea Albero, Antonio   S6, Thu 16:00-18:00   
Bolleyer, Andreas   
Bolten, Matthias   S21, Thu 16:00-18:00   
Bontcheva, Nikolina   S6, Thu 13:30-15:30   
Borisyuk, Andriy   S11, Thu 13:30-15:30   
Boselli, Francesco   S10, Thu 16:00-18:00   
Bossong, Heiko   S7, Tue 16:00-18:00   
Boyaci, Aydin   S5, Tue 16:00-18:00   
Börm, Steffen   S16, Wed 13:30-15:30   
Brandmair, Andreas   S8, Thu 13:30-15:30   
Brands, Dominik   S8, Wed 16:00-18:00   
Branke, Dominik   S8, Thu 13:30-15:30   
Brasche, Johannes   S22, Thu 16:00-18:00   
Breiten, Tobias   S19, Tue 13:30-15:30   
Bremer, Hartmut   S23, Wed 16:00-18:00   
Brenn, Günter   Plenary Lecture, Fri 08:30-09:30   
Breuer, Michael   
Breuss, Michael   S20, Wed 13:30-15:30   
Brinkhues, Sarah   S2, Wed 13:30-15:30   
Brummund, Jörg   
Brune, Christoph   S20, Wed 13:30-15:30   
Brücker, Christoph   
Brünig, Michael   S3, Tue 16:00-18:00   
Brylka, Barthel   S3, Thu 16:00-18:00   
Buchacz, Andrzej   S7, Tue 16:00-18:00   
Buchner, Christoph   S11, Wed 13:30-15:30   
Buck, Michael   S6, Thu 16:00-18:00   
Budt, Michael   S8, Tue 13:30-15:30   
Bulatovic, Ranislav   S1, Thu 16:00-18:00   
Burbulla, Frank   S6, Tue 16:00-18:00   
Burlayenko, Vyacheslav   S8, Tue 16:00-18:00   
Busch, Martin   YRMe2, Tue 10:00-12:00   
Bühler, Stefan   S9, Thu 13:30-15:30   
Bürg, Markus   S17, Thu 13:30-15:30   
Büschel, Alexander   S7, Tue 13:30-15:30   
Bytev, Vladislav   
Bytnar, Janusz   

C

Callies, Rainer   
Cardos, Vladimir   S10, Thu 13:30-15:30   
Carl, Oliver   S4, Thu 13:30-15:30   
Chabchoub, Amin   S11, Tue 16:00-18:00   
Chambon, Cécile   S6, Thu 13:30-15:30   
Chang, Hsi-Hung   S6, Wed 16:00-18:00   
Chen, Min   S8, Wed 13:30-15:30   
Chen, Yingfeng   
Chiarello, Raffaela   S4, Thu 16:00-18:00   
Chiroiu, Veturia   S6, Thu 16:00-18:00   
Claeys, Xavier   YRMa1, Tue 10:00-12:00   
Clausmeyer, Till   S6, Wed 13:30-15:30   
Clever, Debora   S18, Tue 13:30-15:30   
Collon, Carsten   S19, Thu 16:00-18:00   
Conrath, Michael   S10, Tue 16:00-18:00   
Conti, Sergio   
Cramer, Friedhelm   S4, Thu 13:30-15:30   
Cvetkovic, Ljiljana   
Cyron, Christian   Ma3, Mon 16:00-18:00   

D

Dal, Hüsnü   S6, Tue 16:00-18:00   
Danishevskyy, Vladyslav   
Dargazany, Roozbeh   S6, Tue 16:00-18:00   
Daub, Markus   S13, Thu 16:00-18:00   
de Payrebrune, Kristin   S5, Tue 13:30-15:30   
Denzer, Ralf   S6, Tue 16:00-18:00   
Dickopf, Thomas   S21, Tue 13:30-15:30   
Diffo, Patrick   S7, Thu 16:00-18:00   
Dobberschütz, Sören   S8, Tue 13:30-15:30   
Dobberstein, Jan-Hendrik   S4, Wed 13:30-15:30   
Dohnal, Tomas   S13, Wed 13:30-15:30   
Dolzmann, Georg   Ma2, Mon 16:00-18:00   
Dondl, Patrick   Ma2, Mon 16:00-18:00   
Dostal, Leo   S14, Tue 13:30-15:30   
Doychev, Todor   S10, Thu 16:00-18:00   
Dumbser, Michael   
Dumitrache, Alexandru   S11, Thu 13:30-15:30   
Düster, Alexander   S4, Tue 13:30-15:30   
Dvorsky, Karl   S13, Thu 13:30-15:30   
Dziczkowski, Leszek   S19, Wed 13:30-15:30   
Dziuk, Gerhard   

E

Eberhard, Peter   S6, Tue 16:00-18:00   
Ebrahimi, Zohreh   S6, Thu 16:00-18:00   
Eckert, Kerstin   
Effenberger, Cedric   
Ehret, Alexander   S2, Tue 13:30-15:30   
Ehrhard, Peter   S10, Thu 16:00-18:00   
Eidel, Bernhard   S8, Thu 16:00-18:00   
Ekhlakov, Alexander   S3, Thu 13:30-15:30   
Ellermann, Arne   YRMe1, Tue 10:00-12:00   
Elliott, Charlie   Plenary Lecture, Fri 11:00-12:00   
End, Thomas   S15, Thu 13:30-15:30   
Eppler, Andre   S16, Tue 13:30-15:30   
Ertlmeier, Andreas   S19, Tue 16:00-18:00   
Esmaeili, Leyli   S7, Wed 13:30-15:30   

F

Fang, Chung   S6, Thu 16:00-18:00   
Fassbender, Heike   
Feist, Markus   S10, Thu 16:00-18:00   
Fietz, Kristin   S2, Tue 16:00-18:00   
Findeisen, Rolf   
Fischer, Katrin   S1, Thu 13:30-15:30   
Fischer, Paul   S17, Wed 13:30-15:30   
Flaßkamp, Kathrin   S18, Thu 13:30-15:30   
Fleischhauer, Robert   S8, Wed 13:30-15:30   
Fleissner, Florian   S21, Thu 16:00-18:00   
Forest, Samuel   Plenary Lecture, Thu 09:30-10:30   
Fornasier, Massimo   
Förster, Karl-Heinz   
Francfort, Gilles   Plenary Lecture, Thu 08:30-09:30   
Franek, Marzena   S15, Wed 13:30-15:30   
Franke, Marlon   S4, Tue 16:00-18:00   
Frankenreiter, Ilona   S6, Wed 16:00-18:00   
Franze, Andreas   S5, Thu 16:00-18:00   
Freitag, Melina   YRMa2, Tue 10:00-12:00   
Freitag, Steffen   S4, Wed 16:00-18:00   
Friedmann, Elfriede   Me3, Mon 16:00-18:00   
Fritz, Felix   S5, Wed 13:30-15:30   
Fritzen, Felix   S8, Wed 16:00-18:00   
Frohnapfel, Bettina   Me3, Mon 16:00-18:00   
Frommer, Andreas   S16, Tue 13:30-15:30   
Fröhlich, Jochen   
Frunzulica, Florin   S10, Thu 13:30-15:30   
Fuchs, Martin   YRMa2, Tue 10:00-12:00   
Fuchs, Vilmar   S10, Tue 13:30-15:30   
Fuhrmann, Eckart   S10, Tue 16:00-18:00   

G

Gabbert, Ulrich   
Gao, Yang   
Garloff, Jürgen   S4, Tue 16:00-18:00   S16, Thu 13:30-15:30   
Gattringer, Hubert   S1, Wed 16:00-18:00   
Gaus, Nicole   S5, Tue 13:30-15:30   
Gavrilova, Elena   S7, Wed 16:00-18:00   
Gawinecki, Jerzy August   S7, Wed 16:00-18:00   
Geihe, Benedict   S18, Tue 16:00-18:00   
Georgievskii, Dimitri   S6, Thu 16:00-18:00   
Gerke, Steffen   S3, Tue 16:00-18:00   
Germain, Sandrine   S4, Thu 16:00-18:00   
Gerner, Hannes   
Gerstner, Maximilian   S23, Tue 16:00-18:00   
Gerzen, Nikolai   S15, Thu 13:30-15:30   
Gilg, Albert   Ma3, Mon 16:00-18:00   
Gitter, Kurt   S12, Tue 16:00-18:00   
Gladkov, Svyatoslav   S7, Thu 16:00-18:00   
Glüge, Rainer   YRMe1, Tue 10:00-12:00   
Golombek, Wencke   
Goodarzi, Mehdi   S6, Thu 13:30-15:30   
Gorbenko, Ielyzaveta   S1, Thu 16:00-18:00   
Gördes, Jessica   S16, Wed 13:30-15:30   
Götschel, Sebastian   S18, Thu 13:30-15:30   
Göttlich, Simone   S18, Thu 13:30-15:30   
Göttlicher, Manfred   S7, Thu 16:00-18:00   
Graf, Matthias   S5, Tue 13:30-15:30   
Graf, Wolfgang   
Gramsch, Bernhard   S22, Wed 13:30-15:30   
Grasedyck, Lars   S16, Tue 13:30-15:30   
Gravemeier, Volker   v. Mises Prize Lecture, Wed 09:30-10:30   
Griewank, Andreas   
Grote, Marcus   Ma1, Mon 16:00-18:00   
Groß, Christian   S21, Tue 13:30-15:30   
Groß, Michael   S4, Tue 16:00-18:00   
Große-Wöhrmann, Andre   S21, Wed 13:30-15:30   
Gruber, Peter   S17, Wed 13:30-15:30   
Grundmann, Sven   S12, Wed 16:00-18:00   
Grün, Günther   
Grüne, Lars   S19, Wed 13:30-15:30   
Gugercin, Serkan   S19, Tue 13:30-15:30   
Guran, Ardeshir   
Gurina, Elena   S13, Thu 16:00-18:00   
Günther, Andreas   YRMa3, Tue 10:00-12:00   

H

Haas, Andre   S10, Tue 16:00-18:00   
Haasemann, Georg   S8, Wed 13:30-15:30   
Hackbarth, Axel   S19, Thu 13:30-15:30   
Hackbusch, Wolfgang   
Hage, Wolfram   Me3, Mon 16:00-18:00   
Hairer, Martin   Plenary Lecture, Fri 12:00-13:00   
Hamaekers, Jan   Me2, Mon 16:00-18:00   
Hammer, Michael   S4, Wed 13:30-15:30   
Hanke, Hauke   
Hardenacke, Volker   S3, Thu 13:30-15:30   
Hartmann, Stefan   S7, Wed 16:00-18:00   
Hauer, Franz   S8, Tue 13:30-15:30   
Haupt, Peter   
Häußler-Combe, Ulrich   
Heckmann, Andreas   S1, Wed 16:00-18:00   
Heider, Yousef   S11, Thu 13:30-15:30   
Heiland, Jan   S19, Tue 13:30-15:30   
Heining, Christian   S10, Tue 13:30-15:30   
Hellmich, Christian   S2, Tue 16:00-18:00   
Helm, Dirk   
Hempel, Philipp   S6, Wed 13:30-15:30   
Hennings, Bianca   Me1, Mon 16:00-18:00   
Herty, Michael   
Herzog, Anna   S5, Thu 13:30-15:30   
Hesch, Christian   S4, Tue 13:30-15:30   
Hetzler, Hartmut   S5, Tue 16:00-18:00   
Hildebrand, Felix   YRMe1, Tue 10:00-12:00   
Hintermüller, Michael   
Hinze, Michael   S12, Tue 16:00-18:00   
Hiptmair, Ralf   
Hiremath, Kirankumar   S21, Tue 16:00-18:00   
Hirschberger, Britta   YRMe3, Tue 10:00-12:00   
Hladik, Ondrej   S9, Wed 13:30-15:30   
Hochlenert, Daniel   S5, Thu 13:30-15:30   
Hofacker, Martina   S3, Tue 13:30-15:30   
Hoffmann, Norbert   
Hoffmann, Sven   S8, Wed 13:30-15:30   
Hoffmann, Thorsten   S8, Wed 13:30-15:30   
Hofstetter, Günter   
Hohe, Jörg   S4, Wed 13:30-15:30   
Holfeld, Denise   S12, Tue 16:00-18:00   
Hollerer, Stefan   S4, Thu 13:30-15:30   
Hoppe, Corinna   S3, Wed 13:30-15:30   
Hornig, Sylwia Agnes   S5, Wed 13:30-15:30   
Hortel, Milan   S5, Thu 13:30-15:30   
Hortig, Christian   S6, Tue 16:00-18:00   
Hossain, Md Motaher   
Hossain, Mokarram   S6, Wed 13:30-15:30   
Hosseini, Seyed Mohammad Hossein   Me1, Mon 16:00-18:00   
Hou, Guojun   S2, Wed 13:30-15:30   
Höbarth, Wolfgang   S1, Wed 16:00-18:00   
Höfinger, Gerhard   S4, Thu 13:30-15:30   
Hölzl, Johannes Sebastian   S5, Wed 13:30-15:30   
Hörig, M.   S14, Tue 13:30-15:30   
Hu, Han   S4, Thu 16:00-18:00   
Huang, Minghui   S13, Wed 13:30-15:30   
Huber, Johannes   S18, Thu 13:30-15:30   
Huber, Steffen   S1, Tue 13:30-15:30   
Hütter, Geralf   S3, Thu 16:00-18:00   

I

Ihlemann, Jörn   
Ilic, Sandra   S2, Tue 16:00-18:00   
Ineichen, Laurent   S19, Wed 13:30-15:30   
Irschik, Hans   
Ivanovic, Decan   S10, Thu 13:30-15:30   
Izi, Ridvan   S4, Wed 13:30-15:30   

J

Jacob, Birgit   S19, Thu 13:30-15:30   
Jamroziak, Krzysztof   
Janicka, Johannes   
Javili, Ali   S4, Thu 16:00-18:00   
Jänicke, Ralf   S8, Tue 16:00-18:00   
Jedrysiak, Jaroslaw   S4, Thu 16:00-18:00   
Jeltsch, Rolf   
Jenkel, Christian   S4, Thu 16:00-18:00   
Jia, Xin   S4, Thu 13:30-15:30   
Jian, Dandan   
John, Christian   S15, Thu 16:00-18:00   
Jonasova, Alena   S2, Wed 13:30-15:30   
Jovanovic, Bosko   S17, Tue 13:30-15:30   
Jovanovic, Jovan   
Jöchen, Katja   S8, Wed 13:30-15:30   
Juhre, Daniel   S3, Thu 13:30-15:30   
Junker, Philipp   S6, Wed 16:00-18:00   
Juraev, Anvar   S1, Thu 16:00-18:00   

K

Kabel, Matthias   S7, Thu 13:30-15:30   
Kahl, Karsten   S16, Thu 13:30-15:30   
Kaiser, Cornelia   S22, Wed 13:30-15:30   
Kaliappan, Jayabal   S6, Wed 16:00-18:00   
Kalisch, Jan   S6, Wed 16:00-18:00   
Kaminski, Przemyslaw   S13, Thu 13:30-15:30   
Kaptsov, Alexander   S11, Wed 13:30-15:30   
Karajan, Nils   S2, Tue 13:30-15:30   
Karcher, Christian   S12, Thu 16:00-18:00   
Kardas, Dieter   
Karmazin, Alexandr   S11, Wed 13:30-15:30   
Kath, Sibylle   
Kawohl, Bernd   Public Lecture, Tue 18:30-19:30   
Kazakeviciute-Makovska, Rasa   
Kästner, Markus   S6, Thu 13:30-15:30   
Kecskemethy, Andres   
Keip, Marc-Andre   S7, Tue 13:30-15:30   
Keller, Klaus   S23, Tue 16:00-18:00   
Kern, Dominik   S19, Tue 16:00-18:00   
Khalaquzzaman, Md.   S8, Wed 16:00-18:00   
Khoromskaia, Venera   S16, Tue 13:30-15:30   
Kiefer, Björn   
Kiel, Stefan   S21, Thu 16:00-18:00   
Kienzler, Reinhold   
Kirillov, Oleg   
Kirillova, Evgenia   
Kirpo, Maksims   S12, Tue 16:00-18:00   
Klassen, Markus   S17, Thu 13:30-15:30   
Klatte, Joerg   S10, Tue 16:00-18:00   
Klauke, Rainer   
Klawonn, Axel   
Klinkel, Sven   
Kloess, Bernd   S22, Thu 16:00-18:00   
Klotz, Christian   S4, Wed 13:30-15:30   
Klusemann, Benjamin   S8, Wed 13:30-15:30   
Kluwick, Alfred   
Knees, Dorothee   S3, Wed 13:30-15:30   
Knoll, Carsten   S19, Thu 16:00-18:00   
Knüppel, Torsten   S19, Thu 13:30-15:30   
Koch, Michael W.   S1, Wed 13:30-15:30   
Kochmann, Dennis M.   S6, Wed 13:30-15:30   
Kochubey, Olexandr   S21, Thu 13:30-15:30   
Kohlhaas, Benedikt   S7, Thu 16:00-18:00   
Kohls, Kristina   YRMa3, Tue 10:00-12:00   
Kolesnikov, Maksym   S4, Tue 13:30-15:30   
Komarova, Irina   S7, Thu 16:00-18:00   
Konchakova, Natalia   S3, Thu 16:00-18:00   
Konyukhov, Alexander   S4, Wed 13:30-15:30   
Koprowski-Theiß, Nadine   S6, Tue 16:00-18:00   
Kornfeld, Matthias   S10, Thu 13:30-15:30   
Kossak, Beate   
Kostic, Vladimir   S16, Thu 13:30-15:30   
Kotesovec, Bernhard   S7, Wed 13:30-15:30   
Körner, Claudia   S2, Thu 13:30-15:30   
Kracht, Kerstin   S5, Wed 13:30-15:30   
Krasnov, Dmitry   S12, Wed 16:00-18:00   
Kraus, Christiane   S13, Tue 13:30-15:30   
Krause, Robert   S2, Thu 16:00-18:00   
Krejic, Natasa   S15, Wed 13:30-15:30   
Kressner, Daniel   S16, Tue 13:30-15:30   
Kreuter, Daniel   S8, Wed 13:30-15:30   
Kroker, Andreas Markus   S4, Wed 13:30-15:30   
Krommer, Michael   S4, Tue 13:30-15:30   
Krumbiegel, Klaus   S18, Thu 16:00-18:00   
Krüger, Melanie   S4, Tue 16:00-18:00   
Krüger, Thomas   
Kucerova, Anna   S4, Wed 16:00-18:00   
Kuhl, Ellen   S2, Wed 16:00-18:00   
Kuhn, Charlotte   S3, Thu 16:00-18:00   
Kunszenti-Kovács, Dávid   S22, Wed 13:30-15:30   
Kurzeja, Patrick   S7, Thu 13:30-15:30   
Kutschke, Andreas   S3, Thu 13:30-15:30   
Küenle, Heinz-Uwe   

L

Labesse-Jied, F.   S2, Wed 16:00-18:00   
Lakshmanan, Peter   S10, Tue 13:30-15:30   
Lambers, Hans-Gerd   YRMe1, Tue 10:00-12:00   
Lammering, Rolf   
Landgraf, Ralf   S6, Tue 16:00-18:00   
Langdon, Stephen   Ma1, Mon 16:00-18:00   
Lange, Adrian   S12, Wed 16:00-18:00   
Laouar, Roudouane   S10, Tue 13:30-15:30   
Lapusta, Yuri   S13, Thu 13:30-15:30   
Laue, Simon   
Laun, Christoph   S3, Wed 13:30-15:30   
Lauxmann, Michael   S2, Wed 13:30-15:30   
Lazuka, Jaroslaw   
Lechleiter, Armin   YRMa1, Tue 10:00-12:00   
Legner, Dieter   S4, Tue 16:00-18:00   
Lehký, David   S4, Wed 16:00-18:00   
Lehmann, Eva   S6, Tue 13:30-15:30   
Leithäuser, Christian   S18, Wed 13:30-15:30   
Lellmann, Jan   S20, Wed 13:30-15:30   
Lenz, Martin   YRMe1, Tue 10:00-12:00   
Lenzen, Frank   S20, Wed 13:30-15:30   
Lenzinger, Michael   
Leps, Matej   S4, Wed 16:00-18:00   
Leshchenko, Dmytro   
Leyendecker, Sigrid   S19, Wed 13:30-15:30   
Li, Qun   S3, Tue 13:30-15:30   
Li, Peng   S11, Wed 13:30-15:30   
Li, Aijun   S6, Thu 16:00-18:00   
Liebl, Christoph   S10, Wed 13:30-15:30   
Lienhart, Hermann   Me3, Mon 16:00-18:00   
Lin, Song   S6, Thu 16:00-18:00   
Linder, Christian   YRMe3, Tue 10:00-12:00   
Linß, Torsten   S17, Tue 16:00-18:00   
Lion, Alexander   S6, Wed 13:30-15:30   
Liong, Rugerri Toni   S3, Thu 16:00-18:00   
Liskowsky, Albrecht   S7, Tue 13:30-15:30   
Litak, Grzegorz   S5, Thu 16:00-18:00   
Loerke, Friederike   S5, Thu 13:30-15:30   
Loginov, Boris   
Löhnert, Stefan   YRMe3, Tue 10:00-12:00   
Lu, Xiliang   S18, Thu 16:00-18:00   
Luce, Robert   YRMa2, Tue 10:00-12:00   
Ludwig, Christian   S6, Tue 13:30-15:30   
Luginsland, Tobias   S21, Thu 13:30-15:30   
Luis, Sindy   
Lutz, André   S2, Tue 16:00-18:00   
Lux, Christian   
Luzanin, Zorana   

M

Maas, Ramona   S2, Thu 13:30-15:30   
Mabuma, Joffrey   S2, Tue 16:00-18:00   
Mack, Werner   
Mahnken, Rolf   
Mahrenholtz, Oskar   S23, Wed 16:00-18:00   
Majcher, Krzysztof   S4, Tue 16:00-18:00   
Makhlouf, Abdelkader   YRMa1, Tue 10:00-12:00   
Manhart, Michael   
Mansour, Hussam   S9, Thu 13:30-15:30   
Marburg, Steffen   S4, Thu 16:00-18:00   
Marburger, Jan   S18, Tue 16:00-18:00   
Marchenko, Vitaliy   S4, Tue 13:30-15:30   
Marcombe, Romain   S7, Thu 16:00-18:00   
Maringer, Johannes   S14, Tue 13:30-15:30   
Martens, Wolfram   S5, Thu 13:30-15:30   
Marti, Kurt   S15, Wed 13:30-15:30   
Massi, Francesco   YRMe2, Tue 10:00-12:00   
Materna, Daniel   S18, Tue 13:30-15:30   
Mattern, Steffen   S4, Tue 13:30-15:30   
Matthies, Gunar   
Matvienko, Oleg   S9, Thu 13:30-15:30   
McDonnell, David   S10, Thu 13:30-15:30   
McVeigh, Anthony   S10, Thu 16:00-18:00   
Mehl, Christian   
Mehlhorn, Lars   S6, Thu 13:30-15:30   
Mehrmann, Volker   S19, Tue 13:30-15:30   
Melcher, Andreas   S6, Wed 16:00-18:00   
Menshykov, Oleksandr   S3, Tue 13:30-15:30   
Mergheim, Julia   YRMe3, Tue 10:00-12:00   
Messner, Michael   S17, Thu 13:30-15:30   
Metzkes, Hans   S12, Wed 16:00-18:00   
Meyer, Georg   S10, Thu 13:30-15:30   
Miedlar, Agnieszka   S16, Thu 13:30-15:30   
Mielke, Alexander   S13, Wed 13:30-15:30   
Mikhasev, Gennadi   S2, Wed 13:30-15:30   
Mittelstedt, Christian   S4, Wed 13:30-15:30   
Mladenova, Clementina   S1, Tue 16:00-18:00   
Moews, Roland   S22, Thu 13:30-15:30   
Moos, Christoph   
Moosaie, Amin   S9, Wed 13:30-15:30   
Mosler, Joern   S6, Tue 16:00-18:00   
Movahedi Rad, Majid   S15, Wed 13:30-15:30   
Muehlich, Uwe   S8, Thu 13:30-15:30   
Munteanu, Ligia   S6, Thu 16:00-18:00   
Mühlenhoff, Sascha   S12, Tue 16:00-18:00   
Müller, Andreas   S19, Thu 16:00-18:00   
Müller, Rüdiger   S17, Tue 13:30-15:30   
Müller, Stefan   
Müller, Wolfgang   S4, Thu 13:30-15:30   
Müller, Wolfgang   S21, Tue 13:30-15:30   
Müller-Hoeppe, Dana   S8, Tue 16:00-18:00   
Münzenmaier, Steffen   S21, Thu 13:30-15:30   

N

Nackenhorst, Udo   
Nagler, Loris   S4, Thu 13:30-15:30   
Nakayama, Yoshikazu   Me2, Mon 16:00-18:00   
Nam, Alexander   S8, Wed 13:30-15:30   
Nannen, Lothar   S11, Tue 16:00-18:00   
Nastase, Adriana   S15, Thu 16:00-18:00   
Nazarenko, Lidiia   S3, Tue 16:00-18:00   
Neff, Patrizio   
Neitzel, Ira   S18, Thu 16:00-18:00   
Nenning, Mathias   S4, Thu 13:30-15:30   
Nepp, Ringo   S5, Wed 13:30-15:30   
Netz, Torben   S4, Tue 16:00-18:00   
Neukamm, Stefan   S13, Tue 16:00-18:00   
Neumüller, Martin   S17, Tue 16:00-18:00   
Neuss, Nicolas   
Neuss-Radu, Maria   S13, Wed 13:30-15:30   
Nguyen, An Danh   S4, Thu 16:00-18:00   
Nguyen, Huy The   S5, Thu 16:00-18:00   
Nicolai, Mike   S18, Wed 13:30-15:30   
Niessner, Herbert   S9, Wed 13:30-15:30   
Nitsche, Ralf   S8, Tue 13:30-15:30   
Nitsche, Wolfgang   Prandtl Lecture, Mon 13:30-14:30   
Nowak, Oliver   
Ober-Blöbaum, Sina   S18, Thu 13:30-15:30   
Oberhuber, Bernhard   S1, Tue 16:00-18:00   
Oberlack, Martin   
Obrist, Dominik   S17, Tue 16:00-18:00   
Odenbach, Stefan   
Odisharia, Kakhaber   S1, Thu 16:00-18:00   
Of, Günther   S21, Tue 16:00-18:00   
Olischläger, Nadine   S18, Tue 16:00-18:00   
Ortiz, Michael   
Osman, Muhammad   S2, Thu 16:00-18:00   
Ostrowski, Piotr   S6, Thu 16:00-18:00   
Ostwald, Richard   S6, Thu 13:30-15:30   
Otic, Ivan   S10, Wed 13:30-15:30   
Otto, Thomas   S10, Tue 13:30-15:30   
Ou, Ye   

P

Pal, Josef   S12, Thu 16:00-18:00   
Palnau, Vadim   S4, Tue 13:30-15:30   
Pannek, Jürgen   S19, Wed 13:30-15:30   
Pannier, Stephan   S4, Wed 16:00-18:00   
Papadopoulos, Dimitrios   S18, Wed 13:30-15:30   
Parsania, Asieh   
Perelmuter, Mikhail   S3, Thu 16:00-18:00   
Pertl, Michael   S4, Thu 13:30-15:30   
Perugia, Ilaria   Ma1, Mon 16:00-18:00   
Peters, Johanna   S6, Wed 13:30-15:30   
Peterseim, Daniel   YRMa1, Tue 10:00-12:00   
Petra, Stefania   S20, Tue 13:30-15:30   
Petrov, Adrien   S13, Thu 13:30-15:30   
Pfefferer, Johannes   S18, Tue 13:30-15:30   
Pham, Thanh Chung   
Phillips, Joel   S21, Wed 13:30-15:30   
Piat, Romana   S6, Thu 16:00-18:00   
Placzek, Marek   S7, Tue 16:00-18:00   
Plastrotmann, Dorothee   
Plate, Carolin   S17, Wed 13:30-15:30   
Pohlmann, Melanie   
Polishchuk, Olexandr   S6, Wed 16:00-18:00   
Pollak, Thilo   S10, Tue 13:30-15:30   
Polyakov, Mykola   S17, Tue 16:00-18:00   
Pop, Aurora-Felicia   S1, Thu 16:00-18:00   
Popa, Constantin   S16, Thu 13:30-15:30   
Pospiech, Martina   S11, Tue 16:00-18:00   
Potapov, Vadim   S4, Tue 16:00-18:00   
Prokopowicz, Dawid   S4, Thu 16:00-18:00   
Proppe, Carsten   
Pulch, Roland   Ma3, Mon 16:00-18:00   
Pulyaevskiy, Denis   S4, Tue 16:00-18:00   

Q

Quint, Karsten J.   S7, Wed 16:00-18:00   

R

Raabe, Dierk   Ma2, Mon 16:00-18:00   Plenary Lecture, Tue 08:30-09:30   
Radulovic, Radan   S3, Wed 13:30-15:30   
Radzikowska, Alina   S4, Wed 13:30-15:30   
Rafa, Józef   
Raguz, Andrija   S13, Tue 16:00-18:00   
Rahn, Helene   S2, Thu 16:00-18:00   
Raina, Arun   
Rajagopal, Amirtham   S17, Wed 13:30-15:30   
Ramm, Ekkehard   S23, Tue 16:00-18:00   
Ran, André   S22, Wed 13:30-15:30   
Rapp, Christian   S19, Tue 16:00-18:00   
Rasche, Stefan   S3, Thu 13:30-15:30   
Rasuo, Bosko   S15, Thu 16:00-18:00   
Redenbach, Claudia   S14, Tue 13:30-15:30   
Rees, Tyrone   YRMa2, Tue 10:00-12:00   
Reese, Stefanie   S4, Tue 13:30-15:30   
Rehberg, Ingo   Plenary Lecture, Fri 09:30-10:30   
Reimer, Knut   S16, Wed 13:30-15:30   
Reina, Celia   Ma2, Mon 16:00-18:00   
Reindl, Matthias   S12, Thu 16:00-18:00   
Reinstädler, Sven   S7, Wed 13:30-15:30   
Reis, Timo   
Renouf, Mathieu   YRMe2, Tue 10:00-12:00   
Rentrop, Peter   
Repke, Sabine   S18, Tue 16:00-18:00   
Retka, Johannes   S4, Thu 16:00-18:00   
Reyes Perez, Jose Luis   S1, Wed 16:00-18:00   
Rheinbach, Oliver   S21, Tue 13:30-15:30   
Richter, Markus   S15, Thu 16:00-18:00   
Ricken, Tim   S2, Thu 16:00-18:00   
Ricoeur, Andreas   
Rieger, Karl   S19, Thu 13:30-15:30   
Riepl, Roland   S1, Tue 16:00-18:00   
Rodean, Simona   S1, Tue 13:30-15:30   
Rohleder, Jonathan   S22, Thu 13:30-15:30   
Rosato, Daniele   S6, Wed 16:00-18:00   
Rosenthal, Dietmar   
Roth, Stephan   S6, Tue 13:30-15:30   
Röbenack, Klaus   S19, Thu 16:00-18:00   
Röhrle, Oliver   S2, Wed 16:00-18:00   
Rösch, Arnd   S18, Thu 16:00-18:00   
Rößler, Andreas   Ma3, Mon 16:00-18:00   
Rudolph, Joachim   S19, Thu 13:30-15:30   
Runcan, Mariana   
Rus, Mariana   S2, Thu 13:30-15:30   

S

Saak, Jens   S18, Tue 13:30-15:30   
Sakhnovich, Alexander   S22, Thu 16:00-18:00   
Samiei, Kasra   S1, Thu 13:30-15:30   
Samrowski, Tatiana S.   S17, Thu 13:30-15:30   
Sander, Oliver   S4, Thu 16:00-18:00   
Sandfeld, Stefan   S6, Wed 13:30-15:30   
Sandfort, Kai   
Sator, Christian   S3, Thu 13:30-15:30   
Sauer, Roger   
Sauter, Martin   S17, Wed 13:30-15:30   
Sauter, Stefan   
Sänger, Nicolas   S1, Wed 13:30-15:30   
Schacher, Michael   S15, Wed 13:30-15:30   
Schade, Klaus-Peter   S9, Wed 13:30-15:30   
Schanz, Martin   S17, Tue 16:00-18:00   
Schauer, Marco   
Schauer, Volker   
Schänzel, Lisa   S6, Wed 13:30-15:30   
Schellenberg, Dirk   S15, Thu 13:30-15:30   
Schenk, Felix   S18, Thu 16:00-18:00   
Scherer, Rudolf   
Schiehlen, Werner   S1, Tue 13:30-15:30   
Schiela, Anton   YRMa3, Tue 10:00-12:00   
Schlacher, Kurt   
Schlebusch, Rainer   
Schlegel, Fabian   S9, Wed 13:30-15:30   
Schleper, Veronika   S18, Thu 13:30-15:30   
Schmid, Holger   S2, Wed 13:30-15:30   
Schmidt, Ingo   S8, Wed 16:00-18:00   
Schmidt, Kersten   YRMa1, Tue 10:00-12:00   
Schmied, Christoph   S4, Wed 13:30-15:30   
Schnaubelt, Roland   S22, Thu 16:00-18:00   
Schneider, Benjamin   YRMe3, Tue 10:00-12:00   
Schneider, Guido   S13, Wed 13:30-15:30   
Schneider, Markus   S1, Wed 13:30-15:30   
Schneider, Reinhold   Plenary Lecture, Mon 14:30-15:30   
Schneider, Rene   S18, Wed 13:30-15:30   
Schneider, Wilhelm   
Schneidt, Andreas   S6, Thu 13:30-15:30   
Schnepp, Johannes   S6, Tue 13:30-15:30   
Schoeberl, Markus   S19, Thu 16:00-18:00   
Scholle, Markus   S10, Wed 13:30-15:30   
Schopf, Martin   S17, Tue 13:30-15:30   
Schöpfer, Frank   Me1, Mon 16:00-18:00   
Schreiber-Schmoeger, Henriette   
Schubert, Christian   S1, Wed 13:30-15:30   
Schuetze, Stephan   S17, Tue 13:30-15:30   
Schulte, Rolf T.   Me1, Mon 16:00-18:00   
Schulz, Volker   
Schürg, Marco   S4, Wed 13:30-15:30   
Schütte, Henning   S3, Wed 13:30-15:30   
Schwarz, Alexander   S4, Tue 16:00-18:00   
Schwarz, Cornelia   S13, Thu 13:30-15:30   
Schwarz, Karlheinz   Me2, Mon 16:00-18:00   
Schwarzbart, Michael   Me2, Mon 16:00-18:00   
Schwarzer, Daniel   S14, Tue 13:30-15:30   
Schweizer, Bernhard   S1, Wed 13:30-15:30   
Schweizerhof, Karl   
Seelig, Thomas   S6, Wed 13:30-15:30   
Seemann, Wolfgang   
Sehlhorst, Hans-Georg   S8, Tue 16:00-18:00   
Seifried, Robert   S1, Tue 16:00-18:00   
Seiler, Philipp   S6, Thu 16:00-18:00   
Seiler, Werner M.   S19, Thu 16:00-18:00   
Sembiring, Pramio Garson   S6, Wed 13:30-15:30   
Semenov, Artem   S7, Tue 13:30-15:30   
Sepahvand, Kheirollah   S4, Wed 16:00-18:00   
Seydewitz, Robert   S2, Tue 13:30-15:30   
Shamolin, Maxim V.   S1, Tue 16:00-18:00   
Shan, Wenzhe   S8, Thu 16:00-18:00   
Shokina, Nina   S21, Thu 13:30-15:30   
Siebert, Ralf   S1, Tue 16:00-18:00   
Silviu Mihai, Petrisor   
Simon, Jaan-Willem   S4, Tue 13:30-15:30   
Simonidis, Christian   S2, Thu 13:30-15:30   
Sinchuk, Yuriy   S6, Thu 13:30-15:30   
Sinske, Marcel   
Sokol, Galyna   S1, Thu 16:00-18:00   
Spelsberg-Korspeter, Gottfried   S5, Tue 16:00-18:00   
Stadler, Michael   S8, Wed 16:00-18:00   
Stamm, Wolfgang   YRMe2, Tue 10:00-12:00   
Starke, Gerhard   
Staufer, Peter   S1, Wed 16:00-18:00   
Steeb, Holger   S6, Wed 16:00-18:00   
Stefanelli, Ulisse   v. Mises Prize Lecture, Wed 09:30-10:30   
Stefani, Frank   S12, Thu 16:00-18:00   
Steidl, Michael   S11, Tue 16:00-18:00   
Stein, Erwin   S23, Tue 16:00-18:00   
Stein, Oliver   
Steinbach, Olaf   S15, Thu 16:00-18:00   
Steindl, Alois   S5, Tue 16:00-18:00   
Steinrück, Herbert   S10, Wed 13:30-15:30   
Steuermann, Paul   S15, Thu 13:30-15:30   
Stoffel, Marcus   S2, Tue 13:30-15:30   
Stoia-Djeska, Marius   S7, Wed 16:00-18:00   
Stoll, Martin   YRMa2, Tue 10:00-12:00   
Stumm, Philipp   S18, Tue 13:30-15:30   
Stykel, Tatjana   
Süß, Dominik   S5, Tue 13:30-15:30   
Svanadze, Maia M.   S6, Tue 16:00-18:00   
Svanadze, Merab   S6, Tue 13:30-15:30   
Svendsen, Bob   
Szabelski, Jakub   S1, Wed 16:00-18:00   

T

Takaci, Arpad   S13, Thu 16:00-18:00   
Takaci, Djurdjica   S13, Thu 16:00-18:00   
Tatzko, Sebastian   S1, Thu 13:30-15:30   
Tchoualag, Laurent   S17, Tue 13:30-15:30   
Teel, Andrew   Plenary Lecture, Wed 08:30-09:30   
Temizer, Ilker   S8, Wed 13:30-15:30   
Teuber, Tanja   S20, Tue 13:30-15:30   
Teusner, Martina   S18, Tue 16:00-18:00   
Thess, Andre   S12, Thu 16:00-18:00   
Thuemmel, Thomas   
Thunder, John   
Timothy, Jithender Jaswant   S8, Thu 13:30-15:30   
Tini, Vivian   S3, Tue 16:00-18:00   
Todres, Russell   S4, Thu 13:30-15:30   
Todt, Melanie   Me2, Mon 16:00-18:00   
Töhönen, Mika   S5, Thu 16:00-18:00   
Tretter, Christiane   Plenary Lecture, Thu 11:00-12:00   
Trinh, Bach Tuyet   S6, Tue 13:30-15:30   
Trinh, Duy-Khanh   S8, Wed 13:30-15:30   
Troger, Hans   
Trunk, Carsten   S22, Thu 13:30-15:30   
Truta, Aurica   S2, Thu 13:30-15:30   
Tsagareli, Ivane   S6, Tue 13:30-15:30   
Tse, Oliver   S18, Thu 16:00-18:00   
Tsintsadze, Magda   S21, Wed 13:30-15:30   
Tsotsova, Rumena   S8, Wed 13:30-15:30   
Tsukrov, Igor   S6, Thu 16:00-18:00   
Tynda, Alexander   S17, Thu 13:30-15:30   

U

Uhlmann, Markus   
Ulbrich, Heinz   
Ulbricht, Volker   
Ulrich, Christian   S6, Thu 16:00-18:00   
Ungethuem, Andy   Me1, Mon 16:00-18:00   
Uruba, Vaclav   S9, Thu 13:30-15:30   

V

Valente, Luciano   S19, Tue 16:00-18:00   
Van Phan, Tung   S1, Thu 13:30-15:30   
Vanis, Stefanie   S21, Tue 13:30-15:30   
Vasilyev, Vladimir   
Veelken, Sonja   S18, Wed 13:30-15:30   
Veit, Alexander   
Veljovic, Slobodan   S17, Wed 13:30-15:30   
Vendl, Alexander   S19, Tue 13:30-15:30   
Veneroni, Marco   YRMe1, Tue 10:00-12:00   
Vetyukov, Yury   S7, Tue 16:00-18:00   
Vigdorovich, Igor   S9, Wed 13:30-15:30   
Vilsecker, Johannes   S1, Tue 13:30-15:30   
Vitaliy, Marchenko   
Vladimirov, Ivaylo   S6, Tue 13:30-15:30   
Vogel, Franziska   S7, Tue 13:30-15:30   
Vogt, Heike   S5, Thu 16:00-18:00   
Volchok, Denys   S4, Tue 13:30-15:30   
Voloshko, Oleg   S3, Tue 13:30-15:30   
von Ende, Sven   S11, Wed 13:30-15:30   
von Estorff, Otto   
von Wagner, Utz   
Vossen, Georg   S18, Tue 16:00-18:00   
Völlmecke, Christina   S3, Tue 13:30-15:30   
Vu, Duc Khoi   S7, Tue 16:00-18:00   

W

Wachsmuth, Daniel   S18, Tue 13:30-15:30   
Waffenschmidt, Tobias   S2, Thu 16:00-18:00   
Wagner, Arndt   S2, Tue 13:30-15:30   
Wagner, Joerg   S23, Wed 16:00-18:00   
Wagner, Nils   S4, Thu 13:30-15:30   
Wallaschek, Jörg   
Walther, Andrea   
Wangenheim, Matthias   YRMe2, Tue 10:00-12:00   
Wassen, Erik   Me3, Mon 16:00-18:00   
Weber, Christoph   S21, Wed 13:30-15:30   
Weber, Steffen   S21, Wed 13:30-15:30   
Weber, Wolfgang   
Weichert, Christine   S2, Wed 16:00-18:00   
Weier, Tom   
Weinhold, Georg W.   S6, Tue 16:00-18:00   
Weiser, Martin   S15, Thu 16:00-18:00   
Weißgraeber, Philipp   S4, Wed 13:30-15:30   
Welschinger, Fabian   YRMe3, Tue 10:00-12:00   
Wendland, Wolfgang L.   S13, Thu 13:30-15:30   
Wensch, Jörg   S17, Tue 16:00-18:00   
Wever, Utz   
Wick, Thomas   S10, Wed 13:30-15:30   
Widany, Kai-Uwe   S4, Tue 16:00-18:00   
Wiegert, Benedikt   S5, Tue 13:30-15:30   
Wiendl, Steffen   S19, Tue 16:00-18:00   
Wieners, Christian   
Willner, Kai   
Wilmanns, Stefan   S6, Wed 16:00-18:00   
Winkler, Renate   S8, Wed 16:00-18:00   
Winkler, Robert   S4, Tue 13:30-15:30   
Wippler, Johannes   S3, Wed 13:30-15:30   
Wirowski, Artur   S4, Thu 16:00-18:00   
Wirth, Benedikt   S18, Wed 13:30-15:30   
Withalm, Martin   S10, Wed 13:30-15:30   
Woittennek, Frank   S19, Thu 13:30-15:30   
Wolff, Michael   S6, Tue 13:30-15:30   
Wollner, Winnifried   YRMa3, Tue 10:00-12:00   
Worrack, Holger   S6, Thu 16:00-18:00   
Wozniak, Czeslaw   S6, Thu 16:00-18:00   
Wozniak, Günter   
Wriggers, Peter   
Wróbel, Andrzej   S7, Wed 16:00-18:00   
Wu, Tao   S7, Wed 16:00-18:00   
Wulf, Hans   S8, Tue 16:00-18:00   
Wulfinghoff, Stephan   S6, Wed 13:30-15:30   
Wünsch, Olaf   
Wünsche, Michael   S3, Tue 13:30-15:30   
Wyss, Christian   S22, Thu 13:30-15:30   

X

Xia, Shuxian   S1, Wed 13:30-15:30   
Xu, Bai-Xiang   S7, Tue 13:30-15:30   
Xu, Jing   S2, Thu 13:30-15:30   

Y

Yevdokymov, Dmytro   S21, Thu 13:30-15:30   
Yi, Jeong Hun   S2, Thu 16:00-18:00   
Yousefgahari, Behnaz   
Yunusi, Mahmadyusuf   

Z

Zakharov, Dmitry   Me1, Mon 16:00-18:00   
Zäh, Dominic   S8, Thu 13:30-15:30   
Zechner, Jürgen   S16, Wed 13:30-15:30   
Zhang, Xiaoyu   S13, Tue 16:00-18:00   
Zharovsky, Evgeniy   S21, Thu 13:30-15:30   
Zhou, Ming   S16, Wed 13:30-15:30   
Ziems, Jan Carsten   YRMa3, Tue 10:00-12:00   
Zienicke, Egbert   S10, Thu 16:00-18:00   
Zier, Simone   S15, Wed 13:30-15:30   
Zimmermann, Dominik   S13, Tue 13:30-15:30   
Zinatbakhsh, Seyedmohammad   S7, Thu 13:30-15:30   
Zolkiewski, Slawomir   S4, Tue 16:00-18:00   
Zubarev, Andrey   S12, Wed 16:00-18:00   
Zubrzycki, Jaroslaw   S19, Tue 16:00-18:00   
Zuo, Yinan